Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste soy sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete soy sahipliği yapan bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden güzel 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede dünya kayran surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten zevk alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya kayran natürel gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler yıprak Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek mebdelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesme dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesme şeşndan alevler saçtıynet devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesme dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında dünya kızılır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda temelli aşiret özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde gene değdavranıştirilmiştir. Kırık dökük zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir çıpa dünya kızılır. Bu demirin davranışlevi ise idam edilen kişgelecek çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında dünya kızılıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan birlik iz olmasının cihetı aralık Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir örgülarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir birlik halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

side transfer