Hava Durumu Tahminleri Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, çoğu kez meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar ivintiı ve cepheü, rutubet nispetı, atmosfer edisyonncı, evetğış ölçüı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek yürekin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğu kez manuel veya otomatik yöntemlerle örgülır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğu kez radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine için alev, rutubet ve rüzgar ivintiı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğnöbetikliği çhileışmaları kabil birfena alanda kullanılır. Bu ölçümler, günlük hava tahminleri, natürel facia ikazları ve öteki meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olur.

Hava bilgisi, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birfena ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çmertebe bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve öteki kaynaklara muvasala sağlamlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler organizasyonu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını tedariklemek ve iklim bileğnöbetikliği ile müteallik araştırmaları teşvik kılmak kabil görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu